Diğer


Melamin : Formaldehit ile etkileşimiyle plastiğe oldukça sert bir yapı kazandırmaktadır.Ev aletleri üretimi,mutfak gereçleri,yangın geciktiriciler,mutfak tezgahı üretimi,yapıştırıcılar gibi bir çok sektörde ve maddenin üretiminde görev almaktadır.

Amonyak : Gübre Sanayinde, Nitrik asit üretiminde başlangıç maddesi olarak Endüstriyel Soğutma sistemlerinde soğutma amaçlı Kimya sanayinde ilaç, boya, tuz, naylon ve plastik üretiminde Malzemelerin Isıl işlemlerinde Azot ve hidojen kaynağı olarak Gaz Nitrür işleminde ise parçaların yüzeyine azot emdirme amacıyla kullanılır.

Paraformaldehit : Simli iplik üretiminde,mdf,reçine sektörlerinde kullanılmaktadır.

Üre % 46 : Tekstil sanayiinde boya çözünürlüğünü artırmak için kullanılmaktadır. Bulaşık deterjanlarında jelleştirici olarak kullanılır. Ayrıca gübre olarak da kullanımı mevcuttur. Parça tahta ve mobilya için üre-formaldehit reçinesi (yapıştırıcı) üretiminde, tekstil endüstrisi için reçine, cam elyafda bağlayıcılar için reçine üretimi, ilaçların üretiminde fermentasyon prosesinde nitrojen kaynağı, cilt kremleri için koruyucuları üretmek için kozmetik endüstrisinde, buz yapıcı bozma, alev geciktirici, katalizör, pH kontrolü için, süthane (mandıra) için ve çiftlik hayvanları için protein kaynağı, kafeinin üretiminde ara madde, multi-organik bileşikler için eklenmek üzere uzun zincirli karbon gibi bir çok uygulaması bulunmaktadır.

Amonyum Sülfat : Amonyum sülfat, nitrojen gübre üretiminde kullanılır. Amonyum sülfatlı gübreler, diğer azotlu gübreler gibi bitkinin ihtiyacı olan azotu sağlar. Toprak asitliğini nötrleştirmek için tuzlu veya alkali topraklarda ekim öncesi veya ekim sırasında kullanılması uygundur. Amonyum sülfatlı gübreler toprak bünyesinden çabuk yıkanıp gitmezler. Bu özelliğinden dolayı çeltik tarımında tercih edilmektedirler.Amonyum sülfat, ilaç ve gıdayı koyu kırmızı-kahverengi yapmak için katalizör ve deri üzerinden toz-toprak ve tozları gidermek için kullanılır. Kimyasal endüstriye destek ve elektrolizle kaplamacılıkta kullanılır. Reçine ve yem sanayiinde, maya üretiminde, viskoz rayon üretiminde ve yangın söndürücülerde kullanılmaktadır. Mikrobiyoloji ve biyokimya alanlarında da yaygın kullanımı vardır. İzotopların sentezinde en önemli maddelerden biridir.