Alkoller


2 Etil Hekzanol:

Geç buharlaşan polar bir kuyruk çözgen gerektiği durumlarda, organik kaplama bileşiminde, genellikle %10’un altındaki miktarlarda, yer verilen çözgen. İzooktanol ve izooktil alkol de denir.

İzo Butil Alkol:

Aromatik hidrokarbon solventlerle kombine edilerek; alkid-amino, akrilik amino sistemlerde ve nitroselüloz sistemlerde yardımcı solvent olarak kullanılır.

Etil Alkol % 96:

Başlıca kullanım alanı Kozmetik, Alkollü İçeçekler, Gida, Kimya, İlaç, Ecza sektöründe kullanılmaktadır.

Etil Alkol % 99:

Başlıca kullanım alanı Kimya, Matbaa Murekkepleri, Ambalaj , Boya ve diger sanayi sektörlerinde kullanılmaktadır. Ozellikle Isopropil Alkol (IPA), Etil Asetat’in yerine kullanılmaktadır.

Benzil Alkol:

Mürekkep, boya, epoksi reçine ve lakların üretiminde bir çözücü olarak kullanılır. Kozmetik sektöründe koruyucu, çözücü (solvent), akışkanlık artırıcı, koku maskeleyici olarak kullanılır.

İzo Propil Alkol:

Kaplama ve boya solventi olarak; çimento, astar boya, boya ve mürekkep üretiminde uygulama bulmakta, sıvı sabun ve deterjanda temizleme ve kurutma ajanı olarak görev görmektedir.

Metil Alkol (Denatüre % 96):

Başta deterjan olmak üzere, bazı endüstriyel ürünlerinde çözücü ve yardımcı hammadde olarak kullanılır. Genellikle donma noktasının düşük olmasından dolayı, soğuk havlarda buzlanma önleyici ve buz giderici olarak kullanılır.