Tuzlar


Amonyum Klorür: Kuru pil ve bazı patlayıcıların yapımında, galvaniz sektöründe, kalay kaplamada, sıcak daldırma galvanizde flux hammaddesi olarak, kozmetik sanayinde şampuan yapımında eğer surfaktan olarak ALS kullanılırsa, Amonyum Klorür şampuanı kıvamlaştırmak için kullanılır ve bazı temizleyicilerin üretiminde kullanılır.

Mangan Sülfat (Monohidrat): İlaç, dokuma, yem, kozmetik sanayi ve tarımda kullanılır.

Çinko Sülfat (Monohidrat): Tarım sektöründe, Yem sanayi, çinkolu gübre üretiminde, kimya sektöründe

Demir Sülfat (Mono Hidrat): Her türlü meyve ve sebze bahçelerindeArpa ve Buğday üretiminde. Pamuk, Mısır, Çeltik ve Ayçiçeği yetiştiriciliğinde ve yem sanayinde kullanılır.

Lityum Karbonat: Yapı kimyasalları, cam, seramik ve emaye endüstrileri için hammadde olarak kullanılır.

Küçük miktarlarda lityum karbonat, silikanın, özellikle fırının içine girecek camların erime noktasını düşürmek için katkı maddesi olarak kullanılır.Lion Pillerin yapısında lityum kobalt oksit ile birlikte kullanılmaktadır.Lityum karbonat bipolar bozukluk ile, faz mani tedavisinde kullanılmaktadır.Lityum karbonat bu sektörde derin kırmızı renk oluşumunda kullanılmaktadır.

Çimentoda hızlandırıcı olarak, seramikte çini ve seramik yapıştırıcılarında katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.Ayrıca  lityum karbonat karbondioksit sensörlerinde de kullanılmaya başlanmıştır .

Magnezyum Sülfat (Monohidrat): – Tekstil boyalarında

– Mantar gidericiler

– İlaçlar

– Gıdalarda besin ve diet desteği

– Ayrıca maden cevheri yüzdürmede

– Veteriner ilaçlarında gıdasal bir faktör olarak ve kümes hayvanlarında perozisin engellenmesinde kullanılır.

– Gübre katkısı olarak;

Bakir Sülfat (Monohidrat): Bakır sülfat, göztaşı olarak da bilinen mavi ve kokusuz bir maddedir. Metal kaplama,Yem sanayi,Tarım sanayi,Havuzlarda kullanılmaktadır.

Bakır Sülfat (Pentahidrat): Metal kaplama, ahşap endüstrisinde, maden sektörü, yem sanayi, tarım sanayi (Göztaşı), hayvancılık, havuzlarda, kumaş boyacılığı ve eczacılık gibi değişik amaçlarda kullanılmaktadır.

Sodyum Glukonat: Gıda; süt ürünleri, diet gıdaları, ot ve baharat harmanları, et ürünleri. İlaçlar; injeksiyonlar.

Potasyum Klorür: Sondaj: Su bazlı çamur delmede-sondajda potasyum klorür, dengeleyici olarak kullanılır. Ayrıca petrol üretiminde de kullanılabilir. Elektroliz kaplamada: Asit banyolarında, yüksek gerilim potasyum klorür ile sağladığında, daha az zamanda daha çok kaplama yapılabilir. Azo/tekstil boyalarında potasyum klorür sülfonik asitlerle beraber kullanılır. Zeolit üretiminde: Sentetik olarak üretilen zeolitlerde potasyum klorür kullanılır.

Sodyum Karbonat: Çamaşır ve özellikle tüllerin beyazlatılmasında kullanılır. Sodyum karbonat sularda sertlik yapan iyonları karbonat halinde çöktürüp ortamdan uzaklaştırır. Bu şekilde çamaşır makinalarında yumuşatıcı olarak kullanılır. Cam üretiminde kullanılan en önemli kimyasaldır. Kumla soda birleştirilerek çok yüksek ısıya yükseltilir ve aniden soğutulur. Bu şekilde cam üretilir.

Sodyum Hidroksit: Kâğıt Sektöründe; yapıştırıcı olarak, ısı ile yapılan matbaa baskılarında (gazete kağıdında)

Sodyum Molibdat: Kireç çözücü ajanlar ve cilt ve koruma aracı geliştirmek için saç beyazlatma, bir metal korozyon önleyici olarak kullanılır.

Potasyum Karbonat: Cam sektöründe; tv tüpü, laboratuar camı, optik cam, kimya sektöründe; gübre, ilaç, yapıştırıcı, rokey yakıtı ve bazı kimyasalların üretiminde kullanılır.

Potasyum Hidroksit: Süt ürünlerinde nötralizasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır.  Arap sabunu üretiminde ve gübre yapımında da kullanılmaktadır. Stearik asit ve sud kostikten elde edilen traş sabunlarına potasyum hidroksit ilavesiyle sabunun daha iyi köpürmesi sağlanır. Pillerde elektrolit olarak yer almaktadır. Genel olarak sodyum miktarının sınırlı olması gereken ürünlerde sodyum hidroksit yerine kullanılmaktadır. Gıdalar, boyar maddeler, kauçuk üretimi ve organik sentezlerde kullanılır. Potasyum tuzlarının hazırlığında; karbonatlar, fosfatlar, nitratlar, permanganat, ksantatlar ve iyoditlerin sentezinde, endüstriyel cins deterjanlarda, çözelti içindeki gübrelerin formülasyonlarında, böcek ve yabani ot öldürücü ilaçlarda, pigment üretiminde, kauçuk üretiminde, kauçuk endüstrisi için katkılarda, fotoğraf endüstrisinde, tıbbi endüstride, alkali pillerde (akü) kullanılmaktadır

Tetra Potasyum Piro Fosfat (Tkpp): Suda kolaylıkla çözünür ancak alkolde çözünmez.Suluçözeltileri alkalidir.Deterjan ve gıda sanayiinde kullanılmaktadır. Su yumuşatıcı  , metaltemizleyici , sabun ve deterjan yapılandırıcı, ayırma ajanı, metallerielektroçöktürtme, emaye geliştirme , kalay ( teneke ) kaplama, çini ( seramik ) kilisaflaştırma , boyama, yağ-delici çamurlar , sentetik kauçuk üretimi, temizleme ajanları vedeterjanlar -yüksek çözünürlük sertlik stabilizasyonu, kir dağılımı, diş macunu-tartarönleme gibi bir çok uygulamada kullanılmaktadır. Gıda sanayinde gıda katkısı olarak da kullanılmaktadır