Etilen ve Propilen Glikoller


Monoetilen Glikol: Emülsiyon boyalarda, sulu sistemlerde donma önleyici olarak, emülsiyon boyalarda, sulu sistemlerde donma önleyici olarak, kazein, jelatin, dekstrin, bazı fenol-formaldehit reçine, alkid reçineleri ve boyar maddeler için çözücü olarak kullanılır.

Dietilen Glikol: Su,alkol,Eter,Aseton ve etilen glikoller rahat karışabilir. MDF, Tekstil, Polyester, Boya sektörlerinde kullanılmaktadır.

Karışık Glikol

Monopropilen Glikol: Organik sentezlerde, özellikle propilen glikol ve polyester reçinelerde, selofan ve antifriz çözeltilerde kullanılırYağlar, gresler, waxlar, ve reçineler için çözücü olarak kullanılır.tat vericilerde, parfumlerde,ve hafif içimli şuruplarda kullanılır.Higroskobik ajandır.Soğutucular sistemler için soğutucu olarak kullanılır. Akışkanlaştırıcı, hidrolik sıvısı olarak kullanılır.Tekstil sanayinde dengeleyici, gıda sektöründe çözücü ve ıslatıcı ajan, ilaç ve sağlık  sektöründe, özellikle küf ve mantarlar için koruyucu, kremlerde, güneş losyonlarında kullanılır.Araç fren sistemlerinde, havayollarında uçak pistlerinde buz önleyici olarak kullanılır.

Pm Glikol: Su bazlı saten boyalarda parlaklığı arttırır, yayılmayı düzenler, donmayı geciktirir. Solvent bazlı boyalar için aktif çözücü, tarım ilaçları ve hayvancılıkta solvent olarak kullanılır.

Butil Glikol: Boya ve yüzey kaplama sektörleri yanından temizleme ve mürekkep sektörlerinde de kullanımı olan glikol tipi bir solventtir. Yüzey tozumasını engelleyici, kuruma geciktirici, verniklere çözücü solvent olarak görev yapar.

Poli Etilen Glikol (300, 400): Mineral yağ, tekstil, deri, metal ve deterjan sanayilerinde, wax, parafin ve çözgen emülsiyonlarında emülgatör, ara çözücü, viskosite ayarlayıcı, nemlendirici, ester üretiminde alkol komponenti olarak kullanılmaktadır.