Asitler


Asetik Asit: Sirke imalatında kullanılır. Ayrıca turşu yapımında mikroorganizmaların oluşmasını engelleyerek sebzelerin bozulmasını engeller. Sanayide çoğu kimyasalın üretiminde hammadde olarak kullanılır. Özellikle vinil asetat üretiminde kullanılır, bundan elde edilen polivinil asetat tahta tutkalı olarak kullanılır. Çözücü olarak sanayide kullanılır. Örneğin, PET plastiklerin üretiminde kullanılan tereftalik asitin üretiminde çözücü olarak kullanılır. Bu kullanım asetik asitin tüm kullanımı içerisinde %5-10 oranındadır. Gıda sektöründe tampon olarak kullanılır. Asitlik sağlayıcı, koruyucu, lezzet verici olarak kullanılır.

Akrilik Asit: Polimerlerin üretiminde başlangıç maddesidir. Akrilik bileşikler Kalıplanmış yapı malzemeleri, optik gereçler, mücevherat, yapıştırıcılar, kaplama malzemeleri ve dokuma elyafı gibi çeşitli bileşiklerin hammaddesi akrilik bileşiklerdir.

Adipik Asit: Ağırlıklı olarak elyaflar ve plastikler için nylon 6,6 polimerinin üretimi için kullanılır.

Benzoik Asit: Gıda sektörü başta olmak üzere; kimyevi, tıbbi malzemelerin üretiminde, kozmetik sektöründe, otomotiv alanında ve tekstil alanında kullanımı da rastlanmaktadır.

Sitrik Asit: Gıdada ürünün dayanıklılığını artırmak amacıyla kullanılır. pH ı kontrol eder. Alkolsüz içeceklerde tat verme amacı ile kullanılır. Şekerleme ve ilaç yapımında kullanılır. Şekerleme yapımında şekerin kristalleşmesini engeller.

Fosforus Asit: Fosforöz Asit aynı zamanda Fosfonik Asit olarak da bilinmektedir. Bu ürün fosfitlerin veya fosfonatların üretilmesinde bir ara madde olarak kullanılmaktadır ve temel kullanımı tarımsal kimyasal madde sektöründe, su arıtma endüstrisinde ve PVC üretiminde görülmektedir.

Salisilik Asit: Özellikle ilaç sanayinde, kozmetik ürünlerde ve parfümeri alanında kullanılan bir maddedir. Aspirin yapımında kullanılır.

Formik Asit: Mahsul muhafaza ajanları, ilaç, böcek öldürücüler, baca gazı, kauçuk endüstrisi, endüstriyel kimyasallar, boyalar, tekstil, plastikler.Formik Asit Gıda sanayi, ilaç sanayi, deri sanayi, tekstil sanayi, plastik sanayi, çelik sanayi, kâğıt sanayi gibi çok çeşitli sektörlerde dezenfektan bronzlaştırıcı ajan, metal temizleyici, ağartıcı, kumaş maddesi olarak kullanılan çok amaçlı bir maddedir.

Sülfamik Asit: Sağım işlemlerinde, bira, süt, şeker fabrikalarında ve kağıt değirmenlerinde temizleyici maddedir.Temizleyici olarak ve pul giderici olarak kullanılır.Kireç tortularının giderilmesi için kullanılır.Metal dekapaj için kullanılır.Galvanizleme ve elektro-rafineri işlemlerinde kullanılır.Sülfolama ve sülfatlama işlemlerinde kullanılır.Yapay tatlandırıcı üretimleri için ham madde olarak kullanılır.Pigment ve boyar madde üretiminde nitrit diazotizasyonun uzaklaştırılmasında kullanılır.Esterleşme proseslerinde bir katalizör olarak kullanılır.Boyama ve diğer sistemler için pH ayarlayıcı olarak kullanılır.Sülfamik asit en çok seramik ve metal gibi yüzeylerin temizlenmesinde kullanılan temizlik maddelerinin içinde bulunur.Pas sökücü ve kireç sökücü üretiminde kullanılır.Takma dişleri temizlemekte kullanılan tabletlerin içinde bulunmaktadır.Kağıt endüstrisinde klor stabilizatörü olarak kullanılır.Tarım ilaçlarında kullanılmaktadır.Yanmaz kağıt ve tuzların üretiminde kullanımları gerçekleştirilmektedir.

Sülfirik Asit: Gübre üretiminde, amonyum sülfat üretiminde, boya sanayisinde, patlayıcı yapımında ve petro kimya sanayisinde kullanıldığını görebilmek mümkündür.